علم دینی از منظر آیت‌الله جوادی آملی در ترازوی نقدی بنیادین

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی

چکیده

اشاره
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهدی میرباقری در سال 1340 در شهر مقدس قم دیده به جهان گشود. وی پس از طی تحصیلات ابتدایی، در چهارده سالگی وارد حوزة علمیة قم شد. مهم‌ترین استادان ایشان در فقه و اصول حضرات آیات عظام جواد تبریزى، شبیری زنجانى، وحید خراسانى و کاظم حائری و در منطق و فلسفه حضرات آیات مصباح یزدى، جوادى آملى و حسن‌زادة آملى بوده‌اند. همچنین بالغ بر پانزده سال از محضر استاد سیدمنیرالدین حسینی هاشمی در زمینة فلسفة شدن، روش‏‌شناسی و اصول فقه احکام حکومتی کسب فیض کرد.
استاد میرباقری به موازات تحصیل در دورة سطح و خارج، به تدریس علوم مختلف حوزوی همچون فقه، اصول، کلام، فلسفه و منطق اشتغال داشت و در حال حاضر، کلاس‌های تدریس وی در دورة خارج فقه، اصول و مبانی فقه حکومتی برگزار می‌گردد. علاوه‌بر این عهده‌دار ریاست فرهنگستان علوم اسلامی قم نیز می‌باشند.
در گفتگوی حاضر، استاد با تبیین اجمالی نظریة علم دینی آیت‌الله جوادی آملی، در دو بخش محوریِ دین‏شناختی و معرفت‌شناختی، به ارزیابی و بررسی آن می‌پردازد. وی با اشاره به وجود تهافت در تعریف دین و معرفت دینی در این نظریه، به لزوم بازتعریف رابطة عقل و دین و نیز حاکمیت منطق تبعیت بر منطق اکتشافِ واقعیت تأکید کرده، به بیان برخی اشکالات اتکای علم بر فلسفه‌های مضاف می‌پردازد.