تجلی حضرت زینبدر شعر عاشورایی

نوع مقاله : مقاله تخصصی

نویسنده

چکیده

فضایل و کرامات و پرچمدار ابلاغ پیام سرخ نهضت جاودان عاشوراست.
اگرچه تاکنون درباره شخصیت و مقام الهی آن بانوی بزرگوار کتاب‌ها و مقالات بسیاری به رشته تحریر درآمده؛ ولی در بیان جلوه‌ای از شخصیت آسمانی آن حضرت که همانا تجلی ایشان در آینه زلال شعر و ادب است، آنچنان‌که شایسته پرداختن به این مهم باشد، تلاش چشمگیری صورت نپذیرفته و گفتنی‌ها در این زمینه فراوان است.
با مروری بر تاریخ اسلام این نکته به عینه آشکار می‌شود که آن بانو از فصیح‌ترین و بلیغ‌ترین مردمان روزگار خویش بوده‌اند و خطبه‌ها و اشعاری که به آن بانوی گرامی منسوب است و همچنین توجه ایشان به شعر، بیانگر احاطه و اشراف تحسین‌برانگیزشان بر زبان و ادبیات عصر خویش است.
حضور مقدس این بانوی عظیم‌الشأن در مدایح و مراثی شاعران عرب، ایرانی و شاعران دیگر ملل جهان، بیانگر جلوه‌ای دیگر از عظمت و تأثیر غیرقابل انکار حضرت زینب در قلمرو پهناور ادبیات است که با گذشت زمان، نه‌تنها این ارادت شورانگیز نقصاننیافته است، بلکه روز به روز بر دامنه بیکران آن افزوده شده و می‌شود.
بخش قابل ملاحظه‌ای از اشعاری که درباره حضرت زینبƒ سروده شده، در هنر تعزیه که نمایش منظوم است و در جهان به درام یا تراژدی شیعی اشتهار دارد، تبلور یافته که دارای مجالس متعدد می‌باشد.

کلیدواژه‌ها


  1. ابن‌اعثم کوفی، محمد‌بن‌علی؛الفتوح؛ ترجمهمحمد‌بن‌احمد مستوفی وتصحیحغلامرضا طباطبایی مجد؛ چ1، تهران: انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی، 1372.
  2. ابن‌نماحلی، محمدبن‌جعفر؛ مثیرالأحزان؛ النجف‌الاشرف: المطبعهًْ‌الحیدریهًْ، 1369.
  3. ابومخنف، لوط‌بن‌یحیی؛ مقتل‌الحسین؛ تحقیق حسین غفاری؛ قم، 1398ق.
  4. اخوان طاهری بروجنی، زهره؛پشت این فاصله‌ها؛ چ1، فرخ‌شهر: نشر جهان‌بین، 1377.
  5. اسرافیلی، حسین؛تولد در میدان؛ چ1، تهران: حوزه هنری، 1364.
  6. اسماعیلی، رضا؛ رستاخیز حماسه؛ تهران: سازمان جهاد دانشگاهی، 1386.
  7. ــــــ؛ناگهان دریا؛ چ1، تهران: انتشارات تجلی مهر، 1390.
  8. اشراق آصفی، محمد؛ دیوان اشراق آصفی؛ زیر نظر ذبیح‌الله صفا؛ چ2، تهران: مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران، 1380.

اکبرزاده، محمود؛ حسین† پیشوای انسان‌ها؛ مشهد: کتابفروشی جعفری،